Pustynia w Mieście

Pustynia w Mieście » Czytania z dnia

Czytania z dnia 2008-04-02

Chcesz znaleźć czytania liturgiczne na wybrany dzień? Wybierz datę i znajdź czytania z dnia.

« Czytanie na poprzedni dzień || Czytanie na nastepny dzień »

   

Ewangelia 2023
Ewangelia 2023

Cykl niedzielny czytań: A, Cykl powszedni czytań: II

Czytania z dnia


Z kalendarza liturgicznego diecezji polskich

Św. Franciszka z Pauli, pustelnika


Czytania z dnia

Dz 5,17-26

Arcykapłan i wszyscy jego zwolennicy, należący do stronnictwa saduceuszów, pełni zazdrości zatrzymali Apostołów i wtrącili ich do publicznego więzienia. Ale w nocy anioł Pański otworzył bramy więzienia i wyprowadziwszy ich powiedział: Idźcie i głoście w świątyni ludowi wszystkie słowa tego życia! Usłyszawszy to weszli o świcie do świątyni i nauczali. Tymczasem arcykapłan i jego stronnicy zwołali Sanhedryn i całą starszyznę synów Izraela. Posłali do więzienia, aby ich przyprowadzono. Lecz kiedy słudzy przyszli, nie znaleźli ich w więzieniu. Powrócili więc i oznajmili: Znaleźliśmy więzienie bardzo starannie zamknięte i strażników stojących przed drzwiami. Po otwarciu jednak nie znaleźliśmy wewnątrz nikogo. Kiedy dowódca straży świątynnej i arcykapłani usłyszeli te słowa, nie mogli pojąć, co się z nimi stało. Wtem nadszedł ktoś i oznajmił im: Ci ludzie, których wtrąciliście do więzienia, znajdują się w świątyni i nauczają lud. Wtedy dowódca straży poszedł ze sługami i przyprowadził ich, ale bez użycia siły, bo obawiali się ludu, by ich samych nie ukamienował.

Ps 34,2-9

Refren: Biedak zawołał i Pan go wysłuchał
lub Alleluja

Będę błogosławił Pana po wieczne czasy,
Jego chwała będzie zawsze na moich ustach.
Dusza moja chlubi się Panem,
niech słyszą to pokorni i niech się weselą.

Wysławiajcie razem ze mną Pana,
wspólnie wywyższajmy Jego imię.
Szukałem pomocy u Pana, a On mnie wysłuchał
i wyzwolił od wszelkiej trwogi.

Spójrzcie na Niego, a rozpromienicie się radością,
oblicza wasze nie zapłoną wstydem.
Oto zawołał biedak i Pan go usłyszał,
i uwolnił od wszelkiego ucisku.

Anioł Pański otacza szańcem bogobojnych,
aby ich ocalić.
Skosztujcie i zobaczcie, jak Pan jest dobry,
szczęśliwy człowiek, który znajduje w Nim ucieczkę.

J 3,16

Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne.

Ewangelia: J 3,16-21

Jezus powiedział do Nikodema: Tak Bóg umiłował świat, że dał swojego Syna Jednorodzonego; każdy, kto w Niego wierzy, ma życie wieczne. Albowiem Bóg nie posłał swego Syna na świat po to, aby świat potępił, ale po to, by świat został przez Niego zbawiony. Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego. A sąd polega na tym, że światło przyszło na świat, lecz ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło: bo złe były ich uczynki. Każdy bowiem, kto się dopuszcza nieprawości, nienawidzi światła i nie zbliża się do światła, aby nie potępiono jego uczynków. Kto spełnia wymagania prawdy, zbliża się do światła, aby się okazało, że jego uczynki są dokonane w Bogu.


Komentarz

Jako młody człowiek Roman Brandstaetter tkwił mocno w tradycji żydowskiej. Kiedyś idąc ze służącą zobaczył na ścianie tarnowskiej katedry krzyż. — Czy to jest Bóg? — zapytał. — Tak. — Czyj Bóg? — Nasz... — Mój? ... — I twój i mój. Młodego Brandstaettera ogarnął lęk, zastanawiał się, dlaczego ta postać wisi na krzyżu, dlaczego w cierniowej koronie?

Bóg mógł wybrać mniej drastyczny sposób na odkupienie człowieka. Jednak w śmierci krzyżowej swojego Syna pokazał doskonałość i determinację swojej miłości. Dla Boga każdy człowiek jest kimś ważnym, wartościowym, dlatego za wszelką cenę chce jego dobra. Sam Jezus mówi, że Bóg nie posłał go po to, by świat potępił, ale by go zbawił.

Ojciec Henri Boulad uważa, że w świadomości wielu ludzi obecna jest błędna koncepcja Boga — egzaminatora, który robi człowiekowi wielki sprawdzian. Jeśli zda Jego egzamin, zdobędzie niebo, jeśli nie, jest potępiony. Jednak życie nie jest próbą wytrzymałości w imię szczęścia wiecznego, a Bóg nie stworzył człowieka po to, by go przetestować.

ks. Eugeniusz Burzyk


93
dzień roku
275 dni
do końca roku
KWIECIEŃ 2008
2
ŚRODA
Maria, Franciszek, Urban

LOGOWANIE

O WSPÓLNOCIE

AKTUALNOŚCI

ŻYCIE KOŚCIOŁA

CZYTELNIA

Znaczenie aktu małżeńskiego
Walter Trobisch
Znaczenie aktu małżeńskiego

Autor pisze o akcie małżeński jako formie modlitwy. „Możliwe, że panujące w tej dziedzinie zamieszanie jest w dużej mierze zawinione przez nas, chrześcijan, bo unikaliśmy poruszania tego tematu. A któż inny ma o tym mówić, jeśli nie chrześcijanie?”

Księgarnia religijna Izajasz

© Pustynia w Mieście & Brodex 2024 r.